Sočne pleskavice v pečici

Pleskavice v pečici so odličen način, da pripraviš zdravo in sočno jed brez dodatnega olja.

Sočne pleskavice v pečici
Da bodo pleskavice v pečici sočne in okusne, jih pred peko premažite z olivnim oljem in dodajte malo drobno nasekljane čebule v maso. Pečite na visokih temperaturah (okoli 220°C) prvih 10 minut, nato znižajte na 180°C za preostali čas – tako bodo zunaj hrustljave, znotraj pa mehke in sočne. Avotr slike Skitterphoto

Pleskavice v pečici recept

Sestavine

  • 500 g mlete govedine
  • 1 jajce
  • 1 majhna čebula (drobno sesekljana)
  • 2 stroka česna (drobno sesekljana)
  • 3 žlice drobtin
  • 1 žlička soli
  • 1/2 žličke popra
  • 1/2 žličke mlete paprike
  • 1/2 žličke suhega origana

Postopek:

  1. Pečico segrej na 200 °C in pekač obloži s peki papirjem.
  2. V večji posodi zmešaj mleto govedino, jajce, čebulo, česen, drobtine in začimbe. Dobro premešaj, da se vse sestavine povežejo.
  3. Oblikuj pleskavice velikosti dlani in jih položi na pripravljen pekač.
  4. Pleskavice peci v pečici približno 20–25 minut, vmes jih enkrat obrni, da se enakomerno zapečejo.
  5. Postrezi z zelenjavo ali prilogo po želji.

Dober tek!

Pogosta vprašanja

Kako dolgo se pečejo pleskavice v pečici?

Pleskavice v pečici se običajno pečejo približno 20–25 minut pri 200 °C. Da se enakomerno spečejo, jih po 10–12 minutah obrni.

Ali moram pleskavice v pečici obrniti?

Da, priporočljivo je, da jih po polovici peke obrneš, da se enakomerno zapečejo na obeh straneh in dobijo hrustljavo skorjo.

Kako preprečiti, da bi bile pleskavice v pečici suhe?

Uporabi malo bolj mastno meso (npr. 80% meso, 20% maščoba) in dodaj jajce ali žlico kisle smetane, da ohraniš sočnost. Peci jih pri višji temperaturi kratek čas in pazljivo, da jih ne presušiš.

Ali lahko uporabim zamrznjene pleskavice v pečici?

Da, zamrznjene pleskavice lahko pečeš v pečici, vendar jih peci nekoliko dlje, približno 30–35 minut, in jih vmes obrni. Peči jih na isti temperaturi, kot bi pekel sveže pleskavice.

Kakšne začimbe lahko dodam pleskavicam v pečici?

Klasične začimbe vključujejo sol, poper, česen v prahu, papriko in origano. Lahko dodaš tudi kumino, čili ali dimljeno papriko za intenzivnejši okus. Za svežino lahko uporabiš zelišča, kot so peteršilj, bazilika ali timijan.

Ali lahko pleskavice v pečici pečem brez olja?

Da, pleskavice lahko spečeš brez olja, še posebej če uporabljaš meso z nekaj maščobe. Kljub temu lahko rahlo premažeš peki papir z oljem, da se ne primejo.

Kako vem, da so pleskavice v pečici pečene?

Pleskavice so pečene, ko dosežejo notranjo temperaturo okoli 70–75 °C. Zunaj morajo biti lepo zapečene, notri pa mehke in sočne. Če nisi prepričan, prereži eno pleskavico, da vidiš, če je notranjost povsem kuhana.

Ali lahko v pečici pečem večje pleskavice?

Da, večje pleskavice lahko pečeš, vendar bodo potrebovale več časa – približno 30–35 minut. Da se enakomerno spečejo, jih peci na nižji temperaturi (približno 180–190 °C) in jih večkrat obrni.

Ali lahko dodam zelenjavo v maso za pleskavice?

Seveda! V maso lahko dodaš nariban korenček, bučke, čebulo ali papriko. Zelenjava bo dodala dodatno sočnost in okus.

Lahko naredim pleskavice brez drobtin?

Ja, drobtine lahko izpustiš ali jih nadomestiš z drugimi vezivi, kot so ovseni kosmiči, čičerikina moka ali zdrobljeni koruzni kosmiči.


Nekaj nasvetov

Če želiš izboljšati pleskavice v pečici, lahko uporabiš nekaj preverjenih trikov in nenavadnih dodatkov, ki bodo jed naredili še bolj sočno in okusno.

  1. Mešanica mesa – Uporabi kombinacijo govejega in svinjskega mesa (50:50). Svinjina bo dodala več sočnosti, ker ima več maščobe.
  2. Namočene drobtine – Drobtine namoči v mleku ali vodi, preden jih dodaš v maso. To bo pleskavice naredilo bolj mehke in preprečilo, da bi bile suhe.
  3. Več začimb – Uporabi sveža zelišča, kot so peteršilj ali bazilika, za bogatejši okus. Dodaj tudi ščepec kumine ali čilija, če želiš rahlo pikantno noto.
  4. Dodaj sir – V sredino vsake pleskavice vstavi majhno kocko sira (na primer mocarele ali feta sira). Med peko se bo sir stopil in ustvaril kremasto sredico.
  5. Pečica na višji temperaturi – Pleskavice peči na 220 °C zadnjih 5 minut, da dobiš hrustljavo zapečeno skorjo, vendar ostanejo sočne znotraj.
  6. Sojina omaka – Dodaj žličko sojine omake v maso. To bo okrepilo umami okus mesa in ga naredilo bolj intenzivnega.
  7. Kisla smetana – V maso zamešaj žlico kisle smetane ali grškega jogurta. To bo pleskavice naredilo bolj mehke in rahlo kremaste.
  8. Čičerikina moka – Namesto drobtin poskusi uporabiti čičerikino moko. Ta zdrava alternativa ne le zadrži vlago, ampak tudi doda nekoliko oreščkast okus.
  9. Jabolko v masi – Na drobno naribano jabolko doda sladko noto in hkrati ohranja vlago v pleskavicah, kar je nenavadna, a učinkovita metoda.
  10. Začinjeno maslo na vrhu – Tik pred koncem peke položi na vsako pleskavico košček masla, pomešanega s česnom in zelišči, da dobiš dodatno bogastvo okusa.

Kaj paše zraven?

Ko postrežeš pleskavice v pečici, lahko izbereš klasične priloge ali pa poskusiš nekaj bolj nenavadnih kombinacij, ki bodo dodale presenetljiv pridih.

  1. Pire krompir – Klasična izbira, kjer kremast pire krompir odlično dopolni mesne pleskavice. Dodaj malo masla in mleka, da bo pire še bolj mehak in bogat.
  2. Pečen krompir – Hrustljav pečen krompir z rožmarinom in česnom je odlična priloga. Lahko ga narediš v pečici, skupaj s pleskavicami, da prihraniš čas.
  3. Riž – Beli riž ali rižota z zelenjavo (kot so grah, korenje ali špinača) je lahka priloga, ki se lepo ujame z bogatim okusom pleskavic.
  4. Zelena solata – Enostavna solata iz sveže solate, kumar, paradižnika in olivnega olja je lahka in osvežilna priloga, ki uravnoteži težje mesne jedi.
  5. Domač ajvar – Ajvar, bodisi sladek ali pikanten, doda balkanski pridih in prijetno kombinacijo okusov z mesom.
  6. Karamelizirana korenje – Namesto klasične zelenjave lahko postrežeš karameliziran korenček s kančkom medu in timijana. Sladkoba korenja se bo lepo ujela z mesnimi pleskavicami.
  7. Pečena rdeča pesa – Rdeča pesa, pečena z olivnim oljem, kisom in svežim timijanom, prinaša sladko-zemeljski okus, ki se odlično ujema z mesom.
  8. Quinoa z zelišči – Namesto riža poskusi postreči quinoa z dodatkom svežih zelišč (kot sta peteršilj ali koriander) in limoninega soka. Lahka in hranljiva priloga, ki doda zanimivost obroku.
  9. Pire iz cvetače – Zdrava alternativa krompirjevemu pireju, ki je lahka in kremasta. Cvetača se lepo poveže z mesom in doda nežno teksturo brez dodatnih kalorij.
  10. Mango salsa – Nenavadna sadno-zelenjavna priloga iz manga, rdeče čebule, koriandra in limetinega soka doda osvežilno in sladko-pikantno noto, ki kontrira bogatosti pleskavic.
  11. Pečeni sladki krompir – Namesto navadnega krompirja postrezi pečen sladki krompir z malo cimeta in čilija. Njegova naravna sladkoba se lepo ujema z mesom, še posebej če so pleskavice začinjene pikantno.
  12. Fermentirana zelenjava (kimchi ali kislo zelje) – Fermentirana hrana, kot sta kimchi ali kislo zelje, doda kislo, osvežilno noto in je polna probiotikov, kar izboljša prebavo ob mesnem obroku.

Kaj pa lahko spečemo zraven pleskavic v pečici?

Če želiš prihraniti čas in vse pripraviti v pečici, je odlična ideja izbrati priloge, ki se prav tako pečejo. Tukaj je nekaj običajnih in nenavadnih kombinacij, ki jih lahko postrežeš skupaj z pleskavicami v pečici.

  1. Pečen krompir – Krompir nareži na krhlje ali kocke, pokapaj z olivnim oljem, dodaj sol, poper in rožmarin ter peci na isti temperaturi kot pleskavice (200 °C) približno 25–30 minut, da postane hrustljav.
  2. Zelenjava na žaru – Zmešaj narezan korenček, bučke, papriko in čebulo z olivnim oljem, soljo in timijanom, nato pa vse skupaj peci poleg pleskavic. Zelenjava bo zmehčana in rahlo karamelizirana.
  3. Pečen cvetačni pire – Cvetačo peci v pečici, dokler ni mehka, nato jo pretlači z malo masla in parmezana za bolj zdravo alternativo krompirjevemu pireju.
  4. Pečena buča – Nareži bučo (na primer maslenko) na kocke, začini s soljo, poprom, cimetom in malo olivnega olja ter peci skupaj s pleskavicami. Buča postane nežna in rahlo sladka.
  5. Pečeni brstični ohrovt – Ohrovt prelij z oljem, potresi s soljo in poprom ter peci 20–25 minut. Ko se zapeče, postane hrustljav in slasten.
  6. Pečen sladki krompir s čilijem in medom – Nareži sladki krompir na trakove, začini z mešanico olivnega olja, čilija v prahu in malo medu. Peci ga skupaj s pleskavicami, da dobiš kombinacijo sladko-pikantnega okusa.
  7. Polnjeni paradižniki – Paradižnike izdolbi in jih napolni z mešanico kuhane kvinoje, česna in zelišč. Pecijo jih ob pleskavicah, dokler ne postanejo mehki in rahlo zapečeni.
  8. Pečena polenta s sirom – Skuhaj polento, jo vlij v pekač, nareži na kvadrate in potresi s sirom (na primer parmezanom). Pecite v pečici, dokler ne postane hrustljava in zlata.
  9. Pečeni jabolčni krhlji z zelišči – Nareži jabolka na krhlje, pokapaj z olivnim oljem in jih začini z rožmarinom ali timijanom. Med peko dobijo slano-sladko noto, ki presenetljivo dopolni mesne pleskavice.
  10. Gratinirana cvetača s sirom – Cvetačo nareži na cvetke, jo predhodno malo pokuhaj, nato pa potresi z naribanim sirom in postavi v pečico, da se zapeče do zlato-rjave barve.

S temi kombinacijami lahko vse pripraviš v pečici, kar ti omogoči lažjo pripravo obroka in hkrati različne okusne priloge, ki bodo dopolnile sočnost pleskavic.


Raziskujte naprej

Sočne pleskavice

Goveje pleskavice (pleskavice iz govejega mesa)

Piščančje pleskavice

Leskovačke pleskavice

Krompirjeve pleskavice

Polnjene pleskavice (Špikane pleskavice)

Sarajevske pleskavice

Veganske pleskavice

Zelenjavne pleskavice

Fižolove pleskavice

Slastni recepti direktno na vaš e-mail